неділя, 27 березня 2022 р.

Урок природознавства в 5 класі "Повітря"

 УРОК ПРИРОДНОСТІ В 5 КЛАСІ "ПОВІТРЯ"

СЛАЙД 1. Сьогодні ми з вами будемо: міркувати – швидко, відповідати – правильно, працювати – плідно, бо “Ніхто не знає так багато, як усі ми разом”, 

Тема: Повітря — суміш газів. Значення повітря.    

Мета: розширити та поглибити уявлення про значення та місцезнаходження повітря на Землі, продовжувати формувати в учнів поняття про властивості повітря та його значення у природі; розвивати спостережливість, увагу, дослідницький підхід до вивчення природних явищ, уміння знаходити причинно-наслідкові зв'язки, узагальнювати вивчене; виховувати бережне ставлення до повітря, зміцнювати бажання охороняти довкілля.  

Епіграф уроку: « Я хочу бути повітрям — таким же непомітним і необхідним » .                                                                                                       

Що легше за повітря чи воду?

Яка інформація мене тут чекає?

Як побачити повітря?

Чому небо блакитне?

 

Скільки поважати повітря?



Як підкорити повітря? 

Як намалювати повітря?

 

 

 

 

 


Навички та компетенції

ü спостережливість

ü увагу

ü критичне мислення

ü розширення словникового запасу

ü підприємливість

ü дбайливе ставлення до природи

 

7 розгортання предметів , явищ та практик:

 

 

 

 

 

Вступ

СЛАЙД 4 . Управа «Дерево передбачення» 

Ти без нього не зможеш жити .

Що оточує нас усюди і завжди?   Чим ми дихаємо?  Повітря необхідне нам для дихання. Кожна жива істота дихає повітрям, або точніше - киснем, який знаходиться у ньому. Сьогодні ми з вами спробуємо дізнатися багато цікавого про нього: яке воно буває, з чого складається та багато іншого. Цікаво? Тож почнемо.

ПРИРОДОЗНАВСТВО

СЛАЙД 5.  Що таке повітря. Як його побачити?

За допомогою зору його можна виявити лише в деяких випадках. Проведемо дослід.

1.Опусти порожню склянку догори дном у посудину з водою.

 Чи заповнює вода склянку? Поміркуй чому?  Що ж, давайте перевіримо, чи дійсно там порожньо. Зі склянки побігли бульбашки!  А ви говорите, - «порожньо».  ВЗЯТИ СЕРВЕТКУ

2.Подми у соломинку, занурену у склянку з водою.

Що ти бачиш? Бульбашки повітря, які виходять на поверхню води.

3.Чи можна спробувати повітря на смак? Спробуйте лизнути язичками повітря.

4.Чи можна відчути запах повітря? Чим пахне повітря? (Ні, тому що ми відчуваємо запах парфумів,  диму, фарби , які розчиняються у повітрі.) Отже, воно не має ні запаху, ні смаку.

5.Чи має повітря колір? Подивимося один на одного. Повітря прозоре.

СЛАЙД 6.  Кажуть , що повітря легше за воду.  Чи правда це ?

СЛАЙД 7.  6.Озирніться навкруги. Де знаходиться повітря? СЛАЙД

           

    Над Землею знаходиться безмежний повітряний океан. І перехожі на вулицях, і тварини, рослини, і навіть будинки та машини „купаються” в ньому. Повітря є повсюди:  на вулиці, у кімнаті, в землі,  у воді. Будь яке місце на Землі заповнене повітрям і в нашому організмі. зробити мильні бульбашки

СЛАЙД 8.    Отже, повітря –  прозоре, яка немає ані кольору, ані смаку, ані запаху, займає певний простір.  

СЛАЙД 9.  Маленьку кількість повітря ми зуміли побачити, а велика порція повітря – атмосфера – теж може бути видима. Земля сфотографована з космічної станції. На таких фото видно світлу смугу „на краю Землі”. Це і є атмосфера-  повітряна оболонка нашої планети.

Чому космонавти не можуть бути за межами корабля без скафандра?  

В космосі повітря немає.

І якщо на якійсь звичайній світлині видно чисте синє небо, то на ній сфотографоване повітря. А про це в наступній розгортці.

 

 

 

ФІЗИКА

СЛАЙД 10.  Чому небо блакитне? СЛАЙД

Ще в 19 столітті вчений Джон Тіндалл провів  дослідження,

які довели, що ми бачимо небо синім.

Світло сонця розсіюється в атмосфері. Біле світло

заломлюється і розпадається на 7 кольорів веселки.

Вони змінюються по мірі зменшення довжини світлової хвилі. А ле чому білий промінь змінює свій колір? Перед тим як дістатися до поверхні Землі, білий промінь проходить через атмосферу нашої планети. А вона складається з суміші різних газів. Потрапляючи у молекули цих газів, промені розсіюються різними напрямками.

    Червоний колір має найбільшу довжину хвилі, а фіолетовий має найменшу довжину. Людське око може досягти лише синього спектра хвилі світла.. Тому синє світло заповнює все небо і ми бачимо його блакитним.

Але виникають ще питання. Чому при сході та заході сонця небо стає помаранчевим або червоним? У цьому випадку промені світла проходять по дотичній, відносно поверхні Землі та долають велику відстань в атмосфері. Тому слабке розсіювання високо інтенсивних червоних променів, дає про себе знати у вигляді червоного неба.

 Вночі небо темне, тому що Земля затьмарює Сонце, і на нічній стороні земної кулі ми бачимо тільки зірки. У цей момент в атмосфері нічого не розсіюється.

Перегляньте відео і дайте відповідь на

запитання: Чому небо не зелене і не фіолетове,а блакитне?

 

 

МАТЕМАТИКА

СЛАЙД 11.  Скільки важить повітря?  СЛАЙД

Вправа «Займи позицію» ( за і проти)

З допомогою досліду доведіть, що повітря має вагу. На середині палиці довжиною 60 сантиметрів закріпіть мотузочку, а до обох її кінців прив'яжіть дві однакових повітряні кульки. Підвісьте палицю за мотузочку. Що спостерігаєте? (що вона висить горизонтально). Якщо  проткнути голкою одну з надутих кульок, з неї вийде повітря, і той кінець палиці, до якого вона була прив'язана, підніметься вгору. Чому? Якщо проколоти і другу кульку, то палиця знову займе горизонтальне положення. Як пояснити це явище?

          

Чи можна зважувати повітря, як ви думаєте? Виявляється можна. Ще знаменитий учений давнини Галілео Галілей на загальний подив зміг зважити повітря. Для цього він взяв  звичайну мідну кулю, в якій зробив отвір, і поставив  на ваги.

Потім він відкачав з кулі все повітря, запечатав отвір і знову зважив. І виявилося, що різниця у вазі все-таки є.

Отже, повітря  має певний вагу. А ще пізніше наші сучасні вчені з’ясували, що повітря зовсім не таке вже й легке. Наприклад, у звичайній пляшці кефіру цілих півкілограма повітря.

 А раз повітря має вагу, то, який  величезний тиск чинить воно на нашу землю. А знаєте, скільки повітря тисне на кожну людину? Сила його тиску становить більше п’ятнадцяти тонн! Це виходить, що на кожну людину тисне вага трьох невеликих вантажівок! Але чому ж ми не відчуваємо такого величезного тиску?

А тому, дорогі друзі, що в нашому з вами організмі, теж знаходиться повітря, який з абсолютно точно такою ж силою, тисне зовні зсередини. Виходить що тиск повітря однаково, як зовні від навколишнього світу, так і зсередини організму людини. Ось тому-то ми нічого і не відчуваємо. Зображений нижче простий дослід робить це очевидним:якщо з одного боку натиснути пальцем  на аркуш паперу, він порветься, але якщо натиснути на нього з обох боків, цього не станеться. Переконайтеся в цьому!

СЛАЙД 12.  Як визначити об'єм  повітря? Спочатку розрахувати загальний об'єм приміщення в кубічних метрах. Для визначення об'єму повітря, необхідного для вентиляції  приміщення, розраховуємо його об'єм: довжина кімнати х ширина х висота = ? м3. Отриманий результат і становитиме об'єм  повітря класної кімнати. Проведіть відповідні обрахунки і визначте об'єм  повітря в класі.

ХІМІЯ

СЛАЙД 13.  Отже, велика порція повітря –Атмосфера — це газова оболонка Землі (від грецького «атмос»— пара та «сфера» — оболонка).

 Атмосфера складається з чотирьох шарів, кож­ний з яких має свою висоту, температуру та значення Вона простягається від поверхні Землі понад 2 тис. км і поступово переходить у міжпланетний простір. Сила тяжіння утримує її, як магніт, не даючи газам відлетіти в космос.

 Головними складовими частинами повітря в нижньому шарі атмосфери є азот , кисень та інертні гази, у тому числі аргон. Ці гази є постійними складовими частинами повітря, тому що їх кількість у повітрі не змінюється. Також до складу повітря входять: вуглекислий газ і водяна пара.

Вправа « Порівняй» ( Якого газу найбільше та найменше у складі повітря)

- Яке значення має кисень для життя людини?

СЛАЙД 14.  ВАЖЛИВО ЗНАТИ

СЛАЙД 15.  Вправа «Пальчики» (учні проговорюють текст вголос, переставляючи пальці рук:   Головний висновок   «Повітря – це суміш газів, основні з яких азот і кисень. У невеликій кількості в повітрі є вуглекислий газ, водяна пара та різні тверді домішки: пил, попіл, сажа»

 

БІЗНЕС

СЛАЙД 16.  Як «продати» повітря і на цьому заробити?  У сучасному діловому світі продати можна все, що завгодно. «Чому б тоді не зайнятися продажем повітря?» - Подумали фахівці з компанії National Trust (Великобританія) і втілили в життя цю немислиму, на перший погляд, ідею. Компанія продає свіже консервоване повітря в банках. Компанія збирає повітря в Англії, в районах з самої чистою екологією. Свіжого повітря вистачає на 10 хвилин дихання. Один підприємець, що займається подібним бізнесом, продає повітря виключно як сувенір. Поміщаючи його в привабливого вигляду баночки, вони використовуються тільки для краси. Але можна з'єднати все це в одному сервісі - «упаковувати» повітря в красиві сувенірні банки, ним ще й можна буде дихати, і організовувати швидку доставку на будинок за замовленням клієнта! Як думаєте ви? Чи може і у нас вид такого бізнесу скоро стати поширеною і цілком звичайною річчю?

     

Робота в командах.  Міні – проект « Створи рекламний слоган»  СЛАЙД

Екологія

СЛАЙД 17.   Який час можна обійтися без повітря?  Вправа «Я це можу»

Спробуйте затримати дихання і порахуйте про себе. 

Який час ви змогли обійтися без повітря?

  Добовий раціон для людини становить:

Вода – 2л

Їжа  -1-2 кг         Повітря: під час відпочинку – 12кг

                             під час легкої роботи – 45 кг

                            під час важкої роботи – 69кг

Вправа «Встав пропущені слова» . СЛАЙД

 Зроби висновок. Людина не може існувати без….. Воно їй необхідне більше, ніж …. і ……. Споживання людиною повітря залежить від темпу …………...

СЛАЙД 18.  СТОРІНКА ПРИРОДОДОСЛІДНИКА. Всього ж за день доросла людина робить близько 22 000 вдихів-видихів, поглинаючи в середньому 20 кг кисню. Четверта частина від цієї кількості йде на функціонування мозку.

Да́йвінг — одна з форм підводного плавання, в якому дайвер використовує певні технічні засоби для дихання під водою (акваланги).

Вчені встановили, що спортсмени, які регулярно занурюються у воду без спорядження  (фрідайвери) – здатні обходитися без повітря до 9 хвилин.

У 2016 р. фрідайвер  Алексу Сегура пробув під водою без повітря 24 хвилини і 3 секунди.  Він є рекордсменом по затримці дихання.

СЛАЙД 19.  Для чого потрібне повітря? (встановити значення повітря)

   

Інформаційна довідка. Сьогодні Україна — одна з екологічно «брудних» країн. 20 % міського населення України проживає в зонах, де наявність шкідливих речовин у повітрі перевищує допустимі норми у 15 і більше разів. Трагедією в житті українського народу стала аварія на Чорнобильській АЕС. Дуже забруднюють повітря автомобілі, промисловість та пожежі.

СЛАЙД 20. ІНФОР. СТОРІНКА, Яким чином люди можуть оберігати атмосферу?   Вправа «Кейс  думок» (записати заходи охорони повітря)

СЛАЙД 21.  Дбайте про чистоту повітряУсе в твоїх руках !

Розкажіть про необхідність збереження повітря своїм рідним:батькам, дідусям і бабусям, братам і сестрам!

Образотворче мистецтво

СЛАЙД 22.  Як намалювати повітря? . СЛАЙД

Вправа «Цікавий дослід» ( виконати дослід і зробити висновок)

На пляшку одягнемо  кульку. Поставимо пляшку у гарячу воду. Що відбувається? Чому кулька надулась?Опустимо пляшку у холодну воду. Чому кулька здулась? Повітря при нагріванні розширюється, а при охолодженні –стискається)Людина використовує дану властивість у побуті.

Отже ми дізналися на уроці про властивості повітря і настає час Сторітеллінгу! СЛАЙД Вправа «Арт - подіум» (виконати малюнок повітряної кулі за власним дизайном). Виставка дитячих малюнків. Кінець кейс  - уроку.    СЛАЙД 23.  Д/З

Китаєць Ян Цзе з міста Паньань провінції Чжецзян продає чисте повітря, «упаковане» в банки за допомогою вакуумної технології. За рік він продав 470 тисяч таких банок на загальну суму близько 4 млн юанів ($600 000). Про це пише китайське видання «Женьмінь жибао».

Торгівля чистим повітрям в основному спрямована на туристів і жителів міст, які потерпають від частого смогу.

Ян Цзе збирає свіже повітря в гірському районі на території міста Паньань, де ступінь покриття лісом становить 93%. Крім того, в горах Паньань є водосховище площею 2 млн кв. м, що забезпечує присутність в повітрі негативних іонів.

Концентрація кисню в банці повітря сягає понад 90%.

Бізнесмен розповів, що процес виробництва однієї банки повітря розділяється на кілька етапів: збір повітря, дезінфекція, ультрафіолетове опромінення, збільшення тиску і т. д.

Зазначається, що 70% покупців Ян Цзе  – це жителі північного Китаю, де якість повітря погіршується зазвичай в період з листопада до березня наступного року. Крім того, Ян Цзе експортує повітря і в Японію, Південну Корею, Іспанію, США та ін.

За словами Ян Цзе, він пишається тим, що продає чисте повітря, вироблене на своїй батьківщині. Однак, каже бізнесмен, він водночас бажає, щоб його бізнес погіршувався – тоді це буде свідчити, що екологічна обстановка покращується.

Незважаючи на боротьбу за екологію, Китай за минулий рік інвестував $36 млрд у будівництво вугільних електростанцій в 23 країнах світу.

 

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Урок природознавства в 5 класі "Повітря"

 УРОК ПРИРОДНОСТІ В 5 КЛАСІ "ПОВІТРЯ" СЛАЙД 1. Сьогодні ми з вами будемо: міркувати – швидко, відповідати – правильно, працювати –...